מעקות

עיצוב מעקות ומאחזי יד בעיצוב אומנותי

בכל מדרגות אשר הן חלק אינטגראלי מעיצוב פנים וחוץ, אנו נדרשים גם לתת תשומת לב רבה לעיצוב מעקות פנים, אשר מלוות את המדרגות לכל אורכן בעיצוב אומנותי מרהיב. כאשר אנו מסתכלים על מעקות פנים לשימוש בטיחות בלבד ,הם יכולים להיות סטנדרטיים מאוד וחסרי דמיון, אך מסגרייה עם כישורי אומנות בברזל ועיצוב מרהיב ,הם מקבלים אלמנט של עיצוב פנים הבית, קישוט ופסל של ממש.
מעקות פנים מברזל בעבודת נפחות הם תכשיט של ממש, ייחודיים ועם נגיעה אומנותית ואוטנטית. עבודת נפחות בברזל לעיצוב , היא שילוב של כישורים טכניים גבוהים וראייה אומנותית. הנפח מעצב לפי חזונו או לפי הזמנה על פי דרישותיו של הלקוח לעיצוב הבית.

מעקות פנים הם חלק מיצירותיו של הנפח, ללא ספק, הדורשת ידע מקצועי עם ראייה אומנותית. גם כאן ניתן לראות נגיעה אומנותית וסגנון אינדיבידואלי. עבודות ברזל עשויים ידי נפח יראו מיוחדים ויצירתיים, ולא כמו עשויים בפס יצור. התחושה של עיצוב עשויים על ידי נפח היא תחושה של ייחוד, אומנות ובטיחות יחדיו. מעבר לעיצוב הנדרש יש לקחת בחשבון את שלושת האלמנטים של שימוש, בטיחות ויופי. כאשר אחד מתנגש עם רעהו יש צורך לחפש פתרונות על מנת לא להתפשר על אף אחד מן הגורמים, הם צריכות להיות בטיחותיות שימושיות ומעוצבות. 
מסגריה תחליט על עובי הברזל, שיטת העבודה והחיבור של חלקיו השונים, הצורה הסופית שיקבלו ,צריכות לקחת בחשבון את שיטת עבודת הריתוך ,החיבור ועיצוב שישלב בין כל הגורמים ,לקבלת מוצרים מרהיבית שימושיות ובטיחותיות כמו סורגים. 

מעקות עבודת יד נפח יכולים לשלב פיסול של ממש כחלק מרכזי במעקה. ניתן לראות צורות שונות המשתלבות במעקה כגון דמויות, חיות ואלמנטים מן הצומח כמו פרחים, פירות וכדומה. יש שמשלבים עיצוב עם חומרים נוספים ,עץ, זכוכית ושיש . הברזל מטבעו הוא חומר דומיננטי, יציב וקשיח ככול מתכת. אך עיצוב נכון יכול לגרום למעקה ברזל להראות עדין, זורם וקליל.
עבודת נפחות איכותית נמדדת בין השאר ביכולתו של הנפח לעבוד יחד עם החומר ולא נגדו, לגרום לחזון האומנותי והעיצובי להתגשם דרך החומר. על ידי שילוב של עבודת נפחות איכותית עם חומרים אחרים ואף אפילו שילוב של אבן. תחזוקת עיצוב הברזל , הוא הדבר החשוב, כאשר עוסקים בברזל, החלודה היא האויב הגדול . הברזל מגיב לחמצן ולחות ועם הזמן כל פיסת ברזל שלא טופלה כראוי תחליד.
החלודה מפוררת למעשה את הברזל והורסת את הברזל. על מנת לשמור מכול סוג יש לוודא כי הם צבועים בצבע מונע חלודה כמו שערים חשמליים או חומר אחר בעל השפעה דומה. יש לחזור על התהליך מפעם לפעם כדי לשמור על המעקה לשנים רבות של שימוש. תכנון נכון של מעקות יהוו השפעה בדירת המגורים: אוורור, כמות האור החודרת לחלקי הדירה השונים, רמת הבידוד, אטימות למניעת חדירת מים, אטימות תרמית/אקוסטית וכו.

מעקות למדרגות משמשים בהם כאלמנט המעניק בטיחות. יחד עם זאת, הוא חלק חשוב במסגרת עיצוב הבית וכן רצוי שיהיה בו גם אלמנט עיצובי מרהיב. הפופולאריים הינם אלומיניום וברזל. הם מופיעים כיום במספר רב של דגמים, גדלים שונים, פרופילים שונים, אפשרויות פתיחה שונות, לייעודים שונים ומגוונים, החל לחדרי מגורים ועד לחדרי שינה. הם מתוכננים ומיוצרים כיחידה אינטגראלית, עם אפשרויות של תפקוד שונות, תלוי בצרכים ובמיקום המעקה בדירת המגורים.
חומרים נפוצים לייצור הם סוגי עץ, מתכות שונות וזכוכית.
מעקות מעץ מתאימים יותר להתקנה בתוך מבנה בגלל חוסר העמידות בפני מים ושמש. מעקות חוץ למשל במרפסות, ניתן להשתמש בעץ אורן אשר עמיד יחסית, אך דורש תחזוקה ע"י צביעה בשמן אחת לתקופה. עץ הוא חומר גלם שמוסיף "חמימות" ואווירה ביתית לעיצוב הבית בשל גווני צבעיו השונים והמראה הטבעי שלו. שילובים נפוצים של חומרים הם עץ ומתכת, עץ וזכוכית, נירוסטה וזכוכית. וכמובן שניתן היום לקבל עיצוב על פי דרישות הלקוח בעיצוב הבית.
Share by: